כי האדם עץ השדה

כי האדם עץ השדה

 בס"ד

 

בדרכו הביתה עצר אפרים במשתלה וקנה שתיל פרי עץ הדר כדי לנטעו בחצר ביתו. הוא חפר בור, נטע אותו בקרקע הידק היטב את האדמה והשקה בנדיבות והמתין לתוצאות הפורחות שתבאנה.

משעברו 3 ימים ניכרו אותו אכזבה על פניו, למה העץ אינו גדל? הרהר בדאגה, מדוע הגזע אינו צומח? לאחר ימים ספורים כשהשתיל לא הראה אותות חיים למרות הטיפול האינטנסיבי וההשקיה המרובה, התייאש אפרים וזנח את השתיל לאנחות ועד מהרה התייבש השתיל וקמל.

 

זו לא הפעם הראשונה שאפרים מנסה לנטוע עץ, כל ט"ו בשבט הוא נזכר בעץ שהיה לו בילדותו, הוא מנסה לשחזר את ההרגשה הזו, שיש משהו חזק ויציב בחייו, שהוא יכול לסמוך עליו,לאכול מפירותיו  לטפס עליו או לשבת בצילו.

לפעמים היה נראה לו שהוא מצליח, שהנה עוד מעט יהיה לו עץ, ואם רק יהיה לו עץ הוא יהיה מאושר, כל מה שצריך לקרות זה שהשתיל יגדל כבר, יכה שורשים, יצמיח ענפים והנה הנה הכל יהיה בסדר, גם לא יהיו לו יותר דאגות כי יהיה לו עץ והעץ יהיה גדול וחזק ויציב ואפשר יהיה לסמוך עליו, לאכול מפירותיו או לשבת בצילו.

אבל בגינה של אפרים השתיל אף לא הצליח להכות שורשים ולהצמיח ענפים כי אפרים רצה עץ בדיוק כמו שהיה בחצר בבית הוריו אבל האדמה בחצר שלו היתה שונה.

השכן של אפרים ראה את השתיל הקמל וניגש אל דלת הבית, גם הוא ניסה לשתול כאן עצים בעבר אבל הוא כבר גילה שאם רק עודרים קצת  אחרת ומפזרים זרעים חדשים יכולה לצמוח גינת ירק מופלאה.

כי האדם עץ השדה

מה בין האדם לעץ?

מה בין המֶדבר לצומח?

מה בין האדם בעל השאיפות ומחשבות לעץ נטוע באדמה?

אפשר ללמוד על האדם מצורת הגדילה שטבע בורא עולם בעץ. בתחילה, גדילתו של העץ סמויה מן העין, הוא מכה שורשיו באדמה, גדל וצומח מתחת לאדמה ומבסס את אחיזתו בקרקע, רק לאחר ששורשיו נטועים עמוק ואחיזתו איתנה הוא עולה ופורח.

כך האדם זקוק לשורשים ולמסגרת שתאחז בו ותייצב אותו לבל ימוט ורק לאחר מכן הוא מסוגל לפרוח ולהנשא אל על. השורשזו המהות, הבסיס הנסתר לכל מה שאנחנו. לא תמיד מודע האדם לשורשים שלו, בדיוק כמו בעץ, אנו רואים רק את הענפים והפירות.  הוא אמנם נסתר אך השורש  משפיע על כל העץ, הוא החיבור לאמא אדמה, דרכו העץ ניזון והוא גם קובע כמה חזק ועמיד יהיה העץ.

חודש שבט הוא חודש של התחלות חדשות, ראש השנה לאילן, לצמיחה, בט"ו בשבט אנחנו חוגגים את השורש שלנו, את הקשר שלנו לעץ החיים, אנחנו נוטעים זרעים חדשים ויש לנו יכולת להשפיע ולשנות את מציאות חיינו בשורשה.

ב"נקודת אמת" העבודה היא שורשית, אנו מגלים את שורש הרצון המחשיך לנו את המציאות וגורם לנו שוב ושוב ליפול לאותם בורות. ואח"כ בתהליך מופלא אנו מגלים את שורש הרצון המאיר שלנו, את את השורש האמיתי שלנו- שורש הרצון של הנשמה ואז נוצרת זכות הבחירה בין החושך לאור ואנו לומדים לצעוד ולעבוד עם הרצון המאיר שלנו. החיים משתנים כשלאדם יש שורשים אז הוא יכול לתת לנשמה שלו להנשא על כנפי שאיפותיו והשגותיו.

תגובות (0)

נשמח לראות את תגובתכם

התחבר לאתר על מנת להשאיר תגובות

evolotion

כניסת חברים